Home

Uroczyste obchody 99. rocznicy Bitwy pod Jastkowem

Email Drukuj PDF
 
Uroczystość rozpoczęła się wystawieniem warty honorowej na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie oraz powitaniem wszystkich przybyłych gości przez Wójta Gminy Jastków - Zbigniewa Samonia. Polową Mszę Świętą odprawił ks. kanonik Paweł Kuzioła - proboszcza  parafii w Jastkowie oraz gościnnie ks. Mikołaj Newski z Ukrainy. Wśród uczestników uroczystości jak co roku nie zabrakło przedstawicieli Wojewody Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego, władz Powiatu Lubelskiego, naszej gminy oraz gminy Garbów i Wojciechów. 

W uroczystości uczestniczyli również: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, przedstawiciele Zarządu Związku Piłsudczyków O/Lublin,  Przedstawiciele Koła Pracowników Naukowych PTTK w Lublinie, kombatanci, dyrektorzy szkół, muzeów, gminnych jednostek organizacyjnych, młodzież szkolna, KGW z Panieńszczyzny i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Apel Poległych odczytał mjr Adam Grzebalski, Salwę Honorową wykonała III Brygada Zmechanizowana Legionów im. Romualda Trauguttaw Lublinie, natomiast kwiaty i wieńce złożyli pod tablicami poświęconymi Legionom Józefa Piłsudskiego przedstawiciele władz, stowarzyszeń i instytucji.
Tego dnia z Lublina do Jastkowa wyruszył XII Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego, zorganizowany przez Związek Piłsudczyków Oddział Lublin. Uczestnicy po dotarciu do Jastkowa wzięli udział w obchodach. Podczas uroczystości p. Tomasz Dyzma, Prezes Oddziału Lubelskiego Związku Piłsudczyków, nadał honorowe odznaczenia uczestnikom Marszu Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego. Odznaczeni zostali:
 p. Zofia Wieczorek-Nowak, p. Zbigniew Kmicic oraz p. Tadeusz Pęzioł.
Na uroczystości obecny był również p. Błażej Pietrzak, wnuk żołnierza IV Pułku Legionów Polskich (Żołnierza, który wraz z innymi zakładał cmentarz Legionistów w Jastkowie).
Organizatorem obchodów była Gmina Jastków oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy.
Organizatorzy serdecznie dziękują dzieciom ze Świetlicy Środowiskowej (prowadzonej przez p. Alinę Tes). Podopieczni, pięknie udekorowali ręcznie wykonanymi makami miejsce obchodów 99. rocznicy Bitwy pod Jastkowem.
Z tego miejsca organizatorzy serdecznie zapraszają już za rok. W następnym roku będziemy świętować 100-lecie Bitwy Legionów Polskich pod Jastkowem (1915-2015)!

Poniżej okolicznościowe przemówienie Wójta Gminy Jastków - Zbigniewa Samonia

Drodzy Goście, Szanowni Państwo!
Jak każdego roku 3 sierpnia, spotykamy się na cmentarzu Legionistów, obok mogił bohaterów poległych w walkach pod Jastkowem w roku 1915. Dzisiaj obchodzimy 99 rocznicę tych wydarzeń.
Oddajemy hołd wszystkim walczącym, a przede wszystkim poległym na naszej jastkowskiej ziemi Legionistom. 

Nasza uroczystość wpisuje się w klimat historycznych i narodowych rocznic. W tym roku mija 100 lat od wybuchu I wojny światowej, 75 lat od rozpoczęcia II wojny światowej, obchodziliśmy 70-lecie powstania warszawskiego, a w maju świętowaliśmy 70-lecie zdobycia Monte Cassino. Miesiąc sierpień to miesiąc wielkich wydarzeń w naszej historii: wspomnianego już powstania warszawskiego, cudu nad Wisłą 1920r., utworzenia Solidarności. Wszystkie te wydarzenia są świętowane zarówno w wymiarze państwowym, jak i lokalnym.
Dla nas, mieszkańców gminy, walki Legionów Piłsudskiego pod Jastkowem to nie tylko wspomnienie historyczne, ale także wydarzenie kształtujące, od prawie wieku, naszą lokalną rzeczywistość.
W latach dwudziestych powstał pomysł budowy szkoły – pomnika czynu legionowego. Oświata w Gminie Jastków stała się powszechna, co z pewnością wpłynęło na losy miejscowej młodzieży, na kształtowanie przez nią oblicza swojej małej ojczyzny, a także oblicza Polski. Tradycje te kontynuuje nasze gimnazjum, noszące imię J. Piłsudskiego. Poprzez wspomnienie wydarzeń z roku 1915, postaci J. Piłsudskiego, a także przez opiekę nad cmentarzem Legionistów, obecna młodzież wychowywana jest w duchu patriotycznym.
Pamięć o boju pod Jastkowem była zawsze żywa w miejscowej społeczności, chociaż forma rocznicowych obchodów bywała różna. Ale nawet w czasach poprzedniego ustroju pamiętano o mogiłach na tym cmentarzu.
Czyn zbrojny legionistów Piłsudskiego był jednym z czynników, z których wyrosła niepodległość roku 1918.
Jednak główną zasługą pokolenia odzyskującego niepodległość po I wojnie światowej było wskrzeszenie w narodzie ducha niepodległości, ducha narodowego. Ducha który pozwolił w okresie międzywojennym scalić społeczeństwo pochodzące z trzech zaborów, w jeden Naród. 
O wysokiej świadomości patriotycznej, świadczy postawa społeczeństwa polskiego w roku 1920. Wtedy to nasz kraj zatrzymał  idącą ze wschodu nawałę bolszewicką. Także w roku 1939 Polska potrafiła przeciwstawić się dwom totalitarnym potęgom i dlatego nie została starta po raz kolejny z mapy Europy. 
Celem uroczystości takich jak dzisiejsza jest przede wszystkim przypomnienie o takich wartości jak: Ojczyzna, patriotyzm, niepodległość, wolność, państwo, Naród.
Jest to szczególnie ważne obecnie, gdy dotyka nas kryzys wartości. Kryzys państwa jest jednym z przejawów kryzysu wartości. Nasze państwo nie spełnia swoich podstawowych zadań. Brakuje środków na wiele dziedzin działalności państwa. W wyjątkowo złym stanie znajduje się służba zdrowia i ubezpieczenia społeczne. Pracujący obawiają się, że ich emerytury nie zabezpieczą godziwego życia w okresie starości. Zapaść demograficzna w połączeniu z ponad dwumilionową emigracją, to kolejne plagi dotykające nas jako naród. Z treści rozmów ujawnionych w tzw. aferze taśmowej pamiętamy, jak w przypływie szczerości, jeden z czołowych ministrów obecnego rządu stwierdził, że państwo nasze istnieje teoretycznie.
Nasze kryzysy są wynikiem postawy rządzących, którym zależy nie na dobru wspólnym, a jedynie na utrzymaniu władzy i czerpaniu z niej profitów. Rządzenie polega nie na rozwiązywaniu problemów, ale na ciągłym zaklinaniu rzeczywistości, ciągłym PR, reklamie. Dzieje się tak od 25 lat, a więc od tzw. transformacji ustrojowej. Niemal wszystkie liczące się ugrupowania polityczne są pochodną układu magdalenkowo-okrągłostołowego. Mimo pozornych różnic, ostateczne cele ich działań są podobne. 
Ostatnimi laty patriotyzm jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego przestał być uważany za konieczny do egzystencji. Zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzeniu dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego, stała się wartością.
 Patriotyzm zastąpiono promowanym kosmopolityzmem; miejsce uczciwości zajęła nieuczciwość; prawdę zastąpiono kłamstwem i pomówieniem; ofiarność i poświęcenie - chciwością i pazernością. Doswiadczamy tego zarówno w wymiarze ogólnonarodowym, jak i w wymiarze lokalnym.
Przed 100 laty poeta legionowy, pełen obaw o przyszłość Polski pisał:
Czy Ty wyrośniesz 
z tych czerwonych ran,
które żołnierzom 
siwy mróz całował,
(...) Czy znów pszenicą porośnie 
Twój łan,
który wróg ogniem orał i tratował,
i kto, o Polsko, 
będzie Cię budował,
komu dziś w ręce 
włoży kielnię Pan? 
Czy krwią wpisana 
w księgi ludzkich dziejów,
Ty znajdziesz
dzisiaj Piastów Kołodziejów,
którym anioły każą czynić ład? (...) 
(Edward Słoński)
Dzisiaj nasuwa się  to samo pytanie:
                       (…) i kto, o Polsko, 
                       będzie Cię budował (…)

Polityka to zadanie dla ludzi wielkich duchem, wielkich intelektem, i wielkich charakterem. Zadaniom polityki są w stanie sprostać tylko ludzie, dla których najważniesze jest dobro wspólne. Powinniśmy o tym pamietać podczas naszych wyborów.
Na zakończenie chcę wyrazić nadzieję, że pamięć o tych, którzy pozostali na naszej jastkowskiej ziemi w drodze do wolnej Polski, uświadomi nam, że to głównie od naszej postawy i naszych wyborów zależy przyszłość i pomyślność naszej Ojczyzny. Zarówno tej wielkiej – Polski, jak również tej małej jastkowskiej ojczyzny. Bo jak napisał Norwid: Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.

 
 

Nowa strona internetowa Gminy Jastków

Mamy przyjemność ogłosić Państwu uruchomienie, z dniem 1 marca 2016 roku, nowej strony internetowej Gminy Jastków. Weszliśmy w etap wdrożeniowy, co oznacza, że nowa strona jest już dostępna, ale pod dodatkowym adresem, tj. http://jastkow.pl/. W niedługim czasie uruchomimy na niej formularz, który pozwoli zgłaszać sugestie co do funkcjonalności oraz potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Do tego czasu prosimy kontaktować się z naszym informatykiem pod adresem email administrator@jastkow.pl w celu zgłaszania propozycji i błędów czy też przesyłania wrażeń (pozytywnych i negatywnych). Mamy nadzieję, że nowa strona pozwoli na łatwiejszy dostęp do poszukiwanych informacji, a design uprzyjemni czas spędzony na przeglądaniu jej zawartości. Zapraszamy również do subskrypcji naszych profili na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Konrad Makowski

Rekrutacja do Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Informacja w sprawie naboru do publicznego Przedszkola Samorządowego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastków.

Informacja w sprawie zasad i harmonogram rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Jastków

UWAGA - ZMIANA NR KONTA BANKOWEGO

Od 1 stycznia 2016r. nastąpiła zmiana banku obsługującego Urząd Gminy Jastków.

76 1240 5497 1111 0010 6615 2726

Więcej informacji tutaj.


Zmiana rozkładu jazdy MPK od 01.10.2015r.

Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu Państwa propozycji zmian w rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej funkcjonującej na terenie gminy Jastków, z dniem 01.10.2015r. wprowadziliśmy w porozumieniu z ZTM dwie korekty rozkładu, które najczęściej pojawiały się w Państwa sugestiach.

Zmiany dotyczą linii Nr. 20 - wydłużenia kursu w dzień powszedni o godz. 5.30 z Kruczkowskiego do Jastkowa, odjazd z Jastkowa o godz. 6:36.

Dla linii Nr. 33 zmiany w odjazdach z Tomaszowic z godz. 5:40 na godz. 5:25 oraz z 6:55 na 6:40. Dziękuje za już przesłane uwagi i zachęcam do dalszej współpracy nad wypracowaniem zmian w rozkładzie jazdy na kolejne miesiące.

Zaktualizowane rozkłady, poniżej:

Aby jak najpełniej dostosować bieżące rozkłady jazdy powyższych linii autobusowych do potrzeb mieszkańców, prosimy o zgłaszanie swoich opinii i spostrzeżeń. Swoje propozycje prosimy zgłaszać w formie pisemnej na adres e-mail: mpk@jastkow.pl Wszelkie sugestie, zgłoszenia posłużą poprawie oferty komunikacji zbiorowej i dostosowaniu jej do obecnych potrzeb.

Cennik biletów podany jest w linku poniżej:


http://www.ztm.lublin.eu/pl/cennik-biletow-1/cennik-biletow-obowiazujacy-w-pierwszej-strefie-biletowej-1-od-1-sierpnia-2015-r.html

Zastępca Wójta Gminy Jastków
Andrzej Dec





Logo Unii Europejskiej
Przestrzeń dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych
FUNDUSZE EUROPEJSKIE


INFORMACJA O WYWIESZENIU WYKAZU NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONEJ DO ODDANIA W NAJEM

Wójt Gminy Jastków działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Jastków w Panieńszczyźnie przy ul. Chmielowej 3, podany został do publicznej wiadomości na okres 21 dni tj. od dnia 15 czerwca 2015 r. do dnia 6 lipca 2015 r. wykaz informujący o przeznaczeniu do oddania w najem na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej, położonej w Panieńszczyźnie przy ul. Szkolnej 1, oznaczonej jako działka ew. nr 32/2, zabudowanej lokalem użytkowym (b. Ośrodka Zdrowia), uregulowanej w księdze wieczystej nr LU1I/00210874/0.

Szczegółowe informacje o nieruchomości zamieszczonej w wykazie można uzyskać w Urzędzie Gminy Jastków pokój nr 6 tel. 81 502-04-28

Dożynki 2015

Portal Usług Komunal.

Platforma Usług Komunalnych

Odwiedziło nas

mod_vvisit_counterDzisiaj435
mod_vvisit_counterWczoraj281
mod_vvisit_counterW tym tygodniu435
mod_vvisit_counterW tym miesiącu7772
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu9219
mod_vvisit_counterRazem1438654

Osób online 4

Imieniny

Przedwczoraj: Brunona Paschalisa
Wczoraj : Eryka Feliksa
Dzisiaj : Piotra Iwa
Jutro : Aleksandra Bazylego
Pojutrze : Jana Wiktora

GOKiS

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy