Home

Ożarów

Email Drukuj PDF

Wiadomości o Ożarowie znajdujemy już u Jana Długosza. Początkowo miejscowość nosiła miano Ossarow, w późniejszym okresie przekształcone właśnie na Ożarów. Nazwa folwarku prawdopodobnie związana była z pozyskaniem miejsca na jego założenie - wypaleniem lasu.
W XVI wieku właścicielami folwarku i założycielami drewnianego, krytego słomą dworu byli Ożarowscy.
W roku 1690 dwór i okolice przechodzą na własność rodziny Wilczopolskich, później stają się kolejno dziedzictwem podkomorzego Dłuskiego i Grabowskiego.
Od roku 1884, wzniesiony w Ożarowie pałacyk zamieszkuje jego najbardziej znany właściciel - hrabia Wincenyty oś. Był to bardzo znany w swojej epoce pisarz, a poczytność jego utworów równała się poczytności dzieł Sienkiewicza i Kraszewskiego. Po zakończeniu kariery literackiej, hrabia Łoś zajmował się działalnością filantropijną.
Otworzył szkołę i bibliotekę. Założył hodowlę koni anglo - arabskich, owczarnię i holenderskie obory, sad i stawy. Ekscentryczny dziedzic sprowadził do majątku Murzyna, którego nazwał Bambo. Niezwykle malowniczo musiał wyglądać otoczony stawami i zakolem Ciemięgi, połączony ze stałym lądem przy pomocy zwodzonego mostu pałacyk z czarnym heroldem. Na trwałe do historii Ożarowa wpisało się małżeństwo Nowaków. Dzięki panu Andrzejowi Nowakowi wybudowano nową szkołę oraz utworzono Ochotniczą Straż Pożarną i Kółko Rolnicze. W czasie II wojny światowej Anna I Andrzej Nowakowie prowadzili tajne nauczanie oraz współpracowali z AK.
Należy wspomnieć, że na terenie gminy aktywnie działa partyzantka Ak i Bch.

 

Nowa strona internetowa Gminy Jastków

Mamy przyjemność ogłosić Państwu uruchomienie, z dniem 1 marca 2016 roku, nowej strony internetowej Gminy Jastków. Weszliśmy w etap wdrożeniowy, co oznacza, że nowa strona jest już dostępna, ale pod dodatkowym adresem, tj. http://jastkow.pl/. W niedługim czasie uruchomimy na niej formularz, który pozwoli zgłaszać sugestie co do funkcjonalności oraz potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Do tego czasu prosimy kontaktować się z naszym informatykiem pod adresem email administrator@jastkow.pl w celu zgłaszania propozycji i błędów czy też przesyłania wrażeń (pozytywnych i negatywnych). Mamy nadzieję, że nowa strona pozwoli na łatwiejszy dostęp do poszukiwanych informacji, a design uprzyjemni czas spędzony na przeglądaniu jej zawartości. Zapraszamy również do subskrypcji naszych profili na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Konrad Makowski

Rekrutacja do Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Informacja w sprawie naboru do publicznego Przedszkola Samorządowego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastków.

Informacja w sprawie zasad i harmonogram rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Jastków

UWAGA - ZMIANA NR KONTA BANKOWEGO

Od 1 stycznia 2016r. nastąpiła zmiana banku obsługującego Urząd Gminy Jastków.

76 1240 5497 1111 0010 6615 2726

Więcej informacji tutaj.


Zmiana rozkładu jazdy MPK od 01.10.2015r.

Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu Państwa propozycji zmian w rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej funkcjonującej na terenie gminy Jastków, z dniem 01.10.2015r. wprowadziliśmy w porozumieniu z ZTM dwie korekty rozkładu, które najczęściej pojawiały się w Państwa sugestiach.

Zmiany dotyczą linii Nr. 20 - wydłużenia kursu w dzień powszedni o godz. 5.30 z Kruczkowskiego do Jastkowa, odjazd z Jastkowa o godz. 6:36.

Dla linii Nr. 33 zmiany w odjazdach z Tomaszowic z godz. 5:40 na godz. 5:25 oraz z 6:55 na 6:40. Dziękuje za już przesłane uwagi i zachęcam do dalszej współpracy nad wypracowaniem zmian w rozkładzie jazdy na kolejne miesiące.

Zaktualizowane rozkłady, poniżej:

Aby jak najpełniej dostosować bieżące rozkłady jazdy powyższych linii autobusowych do potrzeb mieszkańców, prosimy o zgłaszanie swoich opinii i spostrzeżeń. Swoje propozycje prosimy zgłaszać w formie pisemnej na adres e-mail: mpk@jastkow.pl Wszelkie sugestie, zgłoszenia posłużą poprawie oferty komunikacji zbiorowej i dostosowaniu jej do obecnych potrzeb.

Cennik biletów podany jest w linku poniżej:


http://www.ztm.lublin.eu/pl/cennik-biletow-1/cennik-biletow-obowiazujacy-w-pierwszej-strefie-biletowej-1-od-1-sierpnia-2015-r.html

Zastępca Wójta Gminy Jastków
Andrzej Dec

Logo Unii Europejskiej
Przestrzeń dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych
FUNDUSZE EUROPEJSKIE


INFORMACJA O WYWIESZENIU WYKAZU NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONEJ DO ODDANIA W NAJEM

Wójt Gminy Jastków działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Jastków w Panieńszczyźnie przy ul. Chmielowej 3, podany został do publicznej wiadomości na okres 21 dni tj. od dnia 15 czerwca 2015 r. do dnia 6 lipca 2015 r. wykaz informujący o przeznaczeniu do oddania w najem na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej, położonej w Panieńszczyźnie przy ul. Szkolnej 1, oznaczonej jako działka ew. nr 32/2, zabudowanej lokalem użytkowym (b. Ośrodka Zdrowia), uregulowanej w księdze wieczystej nr LU1I/00210874/0.

Szczegółowe informacje o nieruchomości zamieszczonej w wykazie można uzyskać w Urzędzie Gminy Jastków pokój nr 6 tel. 81 502-04-28

Dożynki 2015

Portal Usług Komunal.

Platforma Usług Komunalnych

Odwiedziło nas

mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj168
mod_vvisit_counterW tym tygodniu196
mod_vvisit_counterW tym miesiącu744
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu5103
mod_vvisit_counterRazem1311120

Osób online 4

Imieniny

Przedwczoraj: Barbary Krystiana
Wczoraj : Saby Kryspina
Dzisiaj : Mikolaja Jaremy
Jutro : Marcina Ambrozy
Pojutrze : Marii Swiatozara

GOKiS

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy