Home

Snopków

Email Drukuj PDF

Pierwszym właścicielem miejscowości był Jan ze Snopkowa znany już z procesu o wieś Jastków, przedstawiciel szlachty herbu Rawa.
W 1409 r. Jego posiadłość nazwano Snopcov, później zaś Snopków.
Osada zapewne istniała już dużo wcześniej, jej położenie bowiem określano jako bardzo dogodne - przy ważnej drodze z Rusi na Mazowsze i bezpośrednim sąsiedztwie z Lublinem.
Kmieci snopkowskich spotykano dość często na targach lubelskich, a bogatsi z nich pożyczali nawet pieniądze mieszczanom .
Kolejne lataXV wieku wskazują już na kilku właścicieli Snopkowa, m.in. Ożarowskich.
Ci ostatni wkrótce zaczęli zresztą używać nazwiska Snopkowskich.
Ród Snopkowskich herbu Rawa istnieć będzie do XVII wieku i zasłynie z faktu, że babką króla Jana III Sibieskiego była Jadwiga, z domu właśnie Snopkowka, żona wojewody Lubelskiego Marka Sobieskiego.
W XVIII w. Snopków znajduje się już w posiadaniu Trzcińskich, a następnie przechodzi kolejno w ręce Wiercińskich i Bobrowskich.
Antoni Bobrowski staje się głównym sprawcą rozkwitu majątku w II poł. XIX wieku - zakłada znaną w kraju stadninę koni. Jego staraniem powstają nowoczesne zabudowania gospodarcze, a w latach 80. XIX w. - obok starego dworu - nowy pałac ze starannie zaprojektowanym otoczeniem w stylu parku krajobrazowego.
P9o śmierci Antoniego i Julii Bonrowskich majątek znajdzie się w posiadaniu Kazimierza i Julii z Bobrowskich Piaszczyńskich.
Rodzina Piaszczyńskich była właścicielem posiadłości aż do II wojny światowej.
W 1924 r. Na działce przekazanej przez Piaszczyńskich mieszkańcy Snopkowa rozpoczęli budowę szkoły - wcześniej nauka odbywała się w prywatnych domach.
Na trwałe w pamięci mieszkańców zapisały się sylwetki pierwszych kierowników i nauczycieli tej szkoły:
Konstantego Paca, Józefa Sęka oraz Ireny Jana i Backielów.

 

 

Nowa strona internetowa Gminy Jastków

Mamy przyjemność ogłosić Państwu uruchomienie, z dniem 1 marca 2016 roku, nowej strony internetowej Gminy Jastków. Weszliśmy w etap wdrożeniowy, co oznacza, że nowa strona jest już dostępna, ale pod dodatkowym adresem, tj. http://jastkow.pl/. W niedługim czasie uruchomimy na niej formularz, który pozwoli zgłaszać sugestie co do funkcjonalności oraz potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Do tego czasu prosimy kontaktować się z naszym informatykiem pod adresem email administrator@jastkow.pl w celu zgłaszania propozycji i błędów czy też przesyłania wrażeń (pozytywnych i negatywnych). Mamy nadzieję, że nowa strona pozwoli na łatwiejszy dostęp do poszukiwanych informacji, a design uprzyjemni czas spędzony na przeglądaniu jej zawartości. Zapraszamy również do subskrypcji naszych profili na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Konrad Makowski

Rekrutacja do Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Informacja w sprawie naboru do publicznego Przedszkola Samorządowego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastków.

Informacja w sprawie zasad i harmonogram rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Jastków

UWAGA - ZMIANA NR KONTA BANKOWEGO

Od 1 stycznia 2016r. nastąpiła zmiana banku obsługującego Urząd Gminy Jastków.

76 1240 5497 1111 0010 6615 2726

Więcej informacji tutaj.


Zmiana rozkładu jazdy MPK od 01.10.2015r.

Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu Państwa propozycji zmian w rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej funkcjonującej na terenie gminy Jastków, z dniem 01.10.2015r. wprowadziliśmy w porozumieniu z ZTM dwie korekty rozkładu, które najczęściej pojawiały się w Państwa sugestiach.

Zmiany dotyczą linii Nr. 20 - wydłużenia kursu w dzień powszedni o godz. 5.30 z Kruczkowskiego do Jastkowa, odjazd z Jastkowa o godz. 6:36.

Dla linii Nr. 33 zmiany w odjazdach z Tomaszowic z godz. 5:40 na godz. 5:25 oraz z 6:55 na 6:40. Dziękuje za już przesłane uwagi i zachęcam do dalszej współpracy nad wypracowaniem zmian w rozkładzie jazdy na kolejne miesiące.

Zaktualizowane rozkłady, poniżej:

Aby jak najpełniej dostosować bieżące rozkłady jazdy powyższych linii autobusowych do potrzeb mieszkańców, prosimy o zgłaszanie swoich opinii i spostrzeżeń. Swoje propozycje prosimy zgłaszać w formie pisemnej na adres e-mail: mpk@jastkow.pl Wszelkie sugestie, zgłoszenia posłużą poprawie oferty komunikacji zbiorowej i dostosowaniu jej do obecnych potrzeb.

Cennik biletów podany jest w linku poniżej:


http://www.ztm.lublin.eu/pl/cennik-biletow-1/cennik-biletow-obowiazujacy-w-pierwszej-strefie-biletowej-1-od-1-sierpnia-2015-r.html

Zastępca Wójta Gminy Jastków
Andrzej Dec

Logo Unii Europejskiej
Przestrzeń dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych
FUNDUSZE EUROPEJSKIE


INFORMACJA O WYWIESZENIU WYKAZU NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONEJ DO ODDANIA W NAJEM

Wójt Gminy Jastków działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Jastków w Panieńszczyźnie przy ul. Chmielowej 3, podany został do publicznej wiadomości na okres 21 dni tj. od dnia 15 czerwca 2015 r. do dnia 6 lipca 2015 r. wykaz informujący o przeznaczeniu do oddania w najem na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej, położonej w Panieńszczyźnie przy ul. Szkolnej 1, oznaczonej jako działka ew. nr 32/2, zabudowanej lokalem użytkowym (b. Ośrodka Zdrowia), uregulowanej w księdze wieczystej nr LU1I/00210874/0.

Szczegółowe informacje o nieruchomości zamieszczonej w wykazie można uzyskać w Urzędzie Gminy Jastków pokój nr 6 tel. 81 502-04-28

Dożynki 2015

Portal Usług Komunal.

Platforma Usług Komunalnych

Odwiedziło nas

mod_vvisit_counterDzisiaj750
mod_vvisit_counterWczoraj827
mod_vvisit_counterW tym tygodniu4328
mod_vvisit_counterW tym miesiącu13982
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu10391
mod_vvisit_counterRazem1455398

Osób online 27

Imieniny

Przedwczoraj: Barnaby Radomila
Wczoraj : Janiny Jana
Dzisiaj : Lucjana Antoniego
Jutro : Bazylego Elizy
Pojutrze : Wita Jolanty

GOKiS

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy