Home

Jastków

Email Drukuj PDF

Najstarszą miejscowością w gminie jest Jastków, którego powstanie najprawdopodobniej wiąże się z okresem wczesnego średniowiecza, sama nazwa pojawia się po raz pierwszy w roku 1252 w związku z wystawieniem prze Bolesława Wstydliwego dokumentu potwierdzającego prawa do tej wsi dla klasztoru benedyktynów z Sieciechowa.


W następnym wieku, w wyniku przewlekłego procesu sądowego między klasztorem a Janem ze Snopkowa, prawo do wsi otrzymał wspomniany Jan, herbu Rawa, zwany również Jastkowskim.
Pierwsza wzmianka o istnieniu w Jastkowie starego, drewnianego dworu pochodzi z roku 1452, natomiast dzisiejszy pałac wzniesiony został staraniem Nikodema Budnego ok. roku 1880.
Otaczający neostylowy budynek pałacu park w stylu angielskim, pełen pięknych pomnikowych drzew stawiany jest w czołówce zespołów dworskich parków XIX wieku.
Obecnie pałac Budnych jest własnością i siedzibą Gminy.
Najbardziej znanym wydarzeniem w historii Jastkowa jest bitwa, która rozegrała się tutaj w dniach 31 lipca - 3 sierpnia 1915r. Między legionistami 4 Pułku I Brygady a Rosjamami.
Zwycięską bitwę legioniści okupili wielkimi stratami.
Miejscem spoczynku poległych jest cmentarz Legionoistów.
W 1924 r. Odbył się w Jastkowie zjazd uczestników bitwy, na który przybył również Józef Piłsudski.
 Zrodziła się wówczas myśl, aby trwale uczcić bitwę i poległych legionistów.
Postanowiono wybudować specyficzny pomnik - szkołę Powszechną w Jastkowie.
W czerwcu 1931 r. Odbyła się wielka uroczystość odsłonięcia pomnika na Cmentarzu Legionistów, na którą przybył prezydent Ignacy Mościcki.
Jednocześnire nadano szkole sztandar, a sam prezydent został jej ojcem chrzestnym.
W roku 1932 powstała parafia w Jastkowie.

 

Nowa strona internetowa Gminy Jastków

Mamy przyjemność ogłosić Państwu uruchomienie, z dniem 1 marca 2016 roku, nowej strony internetowej Gminy Jastków. Weszliśmy w etap wdrożeniowy, co oznacza, że nowa strona jest już dostępna, ale pod dodatkowym adresem, tj. http://jastkow.pl/. W niedługim czasie uruchomimy na niej formularz, który pozwoli zgłaszać sugestie co do funkcjonalności oraz potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Do tego czasu prosimy kontaktować się z naszym informatykiem pod adresem email administrator@jastkow.pl w celu zgłaszania propozycji i błędów czy też przesyłania wrażeń (pozytywnych i negatywnych). Mamy nadzieję, że nowa strona pozwoli na łatwiejszy dostęp do poszukiwanych informacji, a design uprzyjemni czas spędzony na przeglądaniu jej zawartości. Zapraszamy również do subskrypcji naszych profili na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Konrad Makowski

Rekrutacja do Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Informacja w sprawie naboru do publicznego Przedszkola Samorządowego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastków.

Informacja w sprawie zasad i harmonogram rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Jastków

UWAGA - ZMIANA NR KONTA BANKOWEGO

Od 1 stycznia 2016r. nastąpiła zmiana banku obsługującego Urząd Gminy Jastków.

76 1240 5497 1111 0010 6615 2726

Więcej informacji tutaj.


Zmiana rozkładu jazdy MPK od 01.10.2015r.

Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu Państwa propozycji zmian w rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej funkcjonującej na terenie gminy Jastków, z dniem 01.10.2015r. wprowadziliśmy w porozumieniu z ZTM dwie korekty rozkładu, które najczęściej pojawiały się w Państwa sugestiach.

Zmiany dotyczą linii Nr. 20 - wydłużenia kursu w dzień powszedni o godz. 5.30 z Kruczkowskiego do Jastkowa, odjazd z Jastkowa o godz. 6:36.

Dla linii Nr. 33 zmiany w odjazdach z Tomaszowic z godz. 5:40 na godz. 5:25 oraz z 6:55 na 6:40. Dziękuje za już przesłane uwagi i zachęcam do dalszej współpracy nad wypracowaniem zmian w rozkładzie jazdy na kolejne miesiące.

Zaktualizowane rozkłady, poniżej:

Aby jak najpełniej dostosować bieżące rozkłady jazdy powyższych linii autobusowych do potrzeb mieszkańców, prosimy o zgłaszanie swoich opinii i spostrzeżeń. Swoje propozycje prosimy zgłaszać w formie pisemnej na adres e-mail: mpk@jastkow.pl Wszelkie sugestie, zgłoszenia posłużą poprawie oferty komunikacji zbiorowej i dostosowaniu jej do obecnych potrzeb.

Cennik biletów podany jest w linku poniżej:


http://www.ztm.lublin.eu/pl/cennik-biletow-1/cennik-biletow-obowiazujacy-w-pierwszej-strefie-biletowej-1-od-1-sierpnia-2015-r.html

Zastępca Wójta Gminy Jastków
Andrzej Dec

Logo Unii Europejskiej
Przestrzeń dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych
FUNDUSZE EUROPEJSKIE


INFORMACJA O WYWIESZENIU WYKAZU NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONEJ DO ODDANIA W NAJEM

Wójt Gminy Jastków działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Jastków w Panieńszczyźnie przy ul. Chmielowej 3, podany został do publicznej wiadomości na okres 21 dni tj. od dnia 15 czerwca 2015 r. do dnia 6 lipca 2015 r. wykaz informujący o przeznaczeniu do oddania w najem na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej, położonej w Panieńszczyźnie przy ul. Szkolnej 1, oznaczonej jako działka ew. nr 32/2, zabudowanej lokalem użytkowym (b. Ośrodka Zdrowia), uregulowanej w księdze wieczystej nr LU1I/00210874/0.

Szczegółowe informacje o nieruchomości zamieszczonej w wykazie można uzyskać w Urzędzie Gminy Jastków pokój nr 6 tel. 81 502-04-28

Dożynki 2015

Portal Usług Komunal.

Platforma Usług Komunalnych

Odwiedziło nas

mod_vvisit_counterDzisiaj19
mod_vvisit_counterWczoraj206
mod_vvisit_counterW tym tygodniu19
mod_vvisit_counterW tym miesiącu3222
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu8388
mod_vvisit_counterRazem1392579

Osób online 2

Imieniny

Przedwczoraj: Wieslawa Leokadii
Wczoraj : Julii Danieli
Dzisiaj : Damazego Waldemara
Jutro : Dagmary Aleksandry
Pojutrze : Lucji Otylii

GOKiS

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy