Home

Obchody 95. rocznicy Bitwy pod Jastkowem. Promocja książki „Dzieje Jastkowa i okolic. Od zarania do 1939 roku”

Email Drukuj PDF

Władze gminy, mieszkańcy Jastkowa i goście, jak co roku, stawili się 3 sierpnia na Cmentarzu Legionistów, aby uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych. Całość obchodów podzielono na dwie części. Pierwsza, odprawiana na Cmentarzu, rozpoczęła się o godz. 15.45 wystawieniem warty honorowej. O godz. 16.00 Wójt Gminy Jastków Zbigniew Samoń powitał gości, wśród których byli między innymi pani Wiceprezydent Lublina Elżbieta Wnuk-Kołodziej – mieszkanka naszej Gminy, Krzysztof Urbaś – Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Lublinie, dr Andrzej Borys  w imieniu Wicewojewody Henryki Strojnowskiej, pani Zofia Wieczorek-Nowak – Prezes  Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków  Pułku Kielce Bukówka. 

Mszę świętą polową odprawili księża: Paweł Kuzioła, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Jaskowie, ks. mjr Tadeusz Gryglicki, ks. Jerzy Poręba  – proboszcz parafii Dąbrowica oraz ks. Andrzej Sternik. Po Apelu Poległych i oddaniu Salwy Honorowej przemawiali zaproszeni goście. Zarówno gospodarz gminy, jak i goście, podkreślali patriotyzm czwartaków, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Mówili także o tym, jak ważne dla nas dzisiaj są podobne przykłady poświęcenia i honoru, dlaczego powinniśmy kultywować pamięć o legionistach poległych pod Jastkowem i jakie znaczenie ma pamięć o nich dla młodego pokolenia współczesnych Polaków. Pani Prezes Zofia Wieczorek-Nowak – w imieniu  Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Pułku Kielce „Bukówka” odznaczyła Wójta Jastkowa „Pamiątkową Odznaką 200-lecia 4 Pułku Piechoty”. Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego w Jastkowie, jako szkoła opiekująca się Cmentarzem i kultywująca tradycje legionowe została wyróżniona szczególnym darem – szablą, złożoną na ręce pani dyrektor Krystyny Zniszczyńskiej przez Związek Piłsudczyków z Lublina. Na zakończenie części pierwszej wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń obecnych na uroczystości, tj. w imieniu Gminy Jastków - Wójt Zbigniew Samoń i Przewodniczący Rady  Witold Nakonieczny.

Druga część obchodów została przygotowana w siedzibie szkoły i składała się z dwóch ważnych punktów: montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez młodzież gimnazjum oraz promocji książki pt. „Dzieje Jastkowa i okolic. Od zarania do 1939 roku”.  Na występ młodzieży złożyły się fragmenty poezji oraz przepięknie wykonane pieśni legionowe, ilustrowane prezentacją. Gimnazjaliści zaprezentowali swój program na tle wyjątkowej dekoracji, dzięki której udało się organizatorom stworzyć odpowiedni nastrój w szkolnej sali gimnastycznej. O pomyśle i okolicznościach powstania monografii Jastkowa mówiła z-ca wójta gminy, pani Beata Woroszyło oraz jej autor, politolog i historyk, Leszek Zugaj. Zbieranie materiałów do tej publikacji trwało około roku, a skróty poszczególnych części przed wydaniem, zamieszczała w odcinkach „Gazeta Jastkowska”.„Dzieje Jastkowa i Okolic” to publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Wszyscy uczestniczący w  drugiej części uroczystości otrzymali książkę, a cierpliwsi zadbali o dedykację autora. Pan Leszek Zugaj przygotował egzemplarze ze specjalną dedykacją dla pracowników urzędu gminy współpracujących z nim w trakcie pisania monografii oraz dla autorów zdjęć zamieszczonych na końcu książki. Podziękował także prof. Janowi Konefałowi za cenne uwagi podczas pracy nad książką.

 

 

 

 

 

 

Nowa strona internetowa Gminy Jastków

Mamy przyjemność ogłosić Państwu uruchomienie, z dniem 1 marca 2016 roku, nowej strony internetowej Gminy Jastków. Weszliśmy w etap wdrożeniowy, co oznacza, że nowa strona jest już dostępna, ale pod dodatkowym adresem, tj. http://jastkow.pl/. W niedługim czasie uruchomimy na niej formularz, który pozwoli zgłaszać sugestie co do funkcjonalności oraz potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Do tego czasu prosimy kontaktować się z naszym informatykiem pod adresem email administrator@jastkow.pl w celu zgłaszania propozycji i błędów czy też przesyłania wrażeń (pozytywnych i negatywnych). Mamy nadzieję, że nowa strona pozwoli na łatwiejszy dostęp do poszukiwanych informacji, a design uprzyjemni czas spędzony na przeglądaniu jej zawartości. Zapraszamy również do subskrypcji naszych profili na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Konrad Makowski

Rekrutacja do Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Informacja w sprawie naboru do publicznego Przedszkola Samorządowego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastków.

Informacja w sprawie zasad i harmonogram rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Jastków

UWAGA - ZMIANA NR KONTA BANKOWEGO

Od 1 stycznia 2016r. nastąpiła zmiana banku obsługującego Urząd Gminy Jastków.

76 1240 5497 1111 0010 6615 2726

Więcej informacji tutaj.


Zmiana rozkładu jazdy MPK od 01.10.2015r.

Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu Państwa propozycji zmian w rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej funkcjonującej na terenie gminy Jastków, z dniem 01.10.2015r. wprowadziliśmy w porozumieniu z ZTM dwie korekty rozkładu, które najczęściej pojawiały się w Państwa sugestiach.

Zmiany dotyczą linii Nr. 20 - wydłużenia kursu w dzień powszedni o godz. 5.30 z Kruczkowskiego do Jastkowa, odjazd z Jastkowa o godz. 6:36.

Dla linii Nr. 33 zmiany w odjazdach z Tomaszowic z godz. 5:40 na godz. 5:25 oraz z 6:55 na 6:40. Dziękuje za już przesłane uwagi i zachęcam do dalszej współpracy nad wypracowaniem zmian w rozkładzie jazdy na kolejne miesiące.

Zaktualizowane rozkłady, poniżej:

Aby jak najpełniej dostosować bieżące rozkłady jazdy powyższych linii autobusowych do potrzeb mieszkańców, prosimy o zgłaszanie swoich opinii i spostrzeżeń. Swoje propozycje prosimy zgłaszać w formie pisemnej na adres e-mail: mpk@jastkow.pl Wszelkie sugestie, zgłoszenia posłużą poprawie oferty komunikacji zbiorowej i dostosowaniu jej do obecnych potrzeb.

Cennik biletów podany jest w linku poniżej:


http://www.ztm.lublin.eu/pl/cennik-biletow-1/cennik-biletow-obowiazujacy-w-pierwszej-strefie-biletowej-1-od-1-sierpnia-2015-r.html

Zastępca Wójta Gminy Jastków
Andrzej Dec

Logo Unii Europejskiej
Przestrzeń dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych
FUNDUSZE EUROPEJSKIE


INFORMACJA O WYWIESZENIU WYKAZU NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONEJ DO ODDANIA W NAJEM

Wójt Gminy Jastków działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Jastków w Panieńszczyźnie przy ul. Chmielowej 3, podany został do publicznej wiadomości na okres 21 dni tj. od dnia 15 czerwca 2015 r. do dnia 6 lipca 2015 r. wykaz informujący o przeznaczeniu do oddania w najem na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej, położonej w Panieńszczyźnie przy ul. Szkolnej 1, oznaczonej jako działka ew. nr 32/2, zabudowanej lokalem użytkowym (b. Ośrodka Zdrowia), uregulowanej w księdze wieczystej nr LU1I/00210874/0.

Szczegółowe informacje o nieruchomości zamieszczonej w wykazie można uzyskać w Urzędzie Gminy Jastków pokój nr 6 tel. 81 502-04-28

Dożynki 2015

Portal Usług Komunal.

Platforma Usług Komunalnych

Odwiedziło nas

mod_vvisit_counterDzisiaj22
mod_vvisit_counterWczoraj135
mod_vvisit_counterW tym tygodniu157
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1207
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu4096
mod_vvisit_counterRazem1289294

Osób online 0

Imieniny

Przedwczoraj: Klaudii Kajetana
Wczoraj : Cypriana Dominika
Dzisiaj : Romana Ryszarda
Jutro : Bogdana Borysa
Pojutrze : Klary Lidii

GOKiS

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy