Wydanie bogatej historii, tradycji i kultury ziemi jastkowskiej ma na celu zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców, wzmocnienie więzi społecznych, ukazanie tożsamości oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Jastkowa. Praca jest pierwszą taką publikacją na terenie Gminy i korzysta częściowo z matetiałów dotąd niepublikowanych.
Gmina Jastków stanowi obecnie, tak jak i w przeszłości, część powiatu lubelskiego. Osadnictwo w gminie Jastków sięga początków średniowiecza. To właśnie tutejsze wsie dostarczały żywność rozwijającemu się prężnie Lublinowi. Stąd pochodzi wielu dobroczyńców Lublina, jak choćby Sebastian Jastkowski czy Agnieszka Jastkowska. W XIX i XX wieku mieszkały tu, lub stąd się wywodziły znane w Polsce i regionie lubelskim osoby. To właśnie z tej ziemi wywodzą się słynni Firlejowie herbu Lewart. W Dąbrowicy można podziwiać resztki z ich wspaniałej rezydencji. Badacz historii Lubelszczyzny może odkryć, że właśnie tutaj znajdował swoje inspiracje do książek Bolesław Prus oraz to, że związany był z tym obszarem Wincenty hrabia Łoś- zapomniany dziś pisarz XIX -wieczny. Warto wspomnieć też postacie Nikodema Budnego (zm. 1934) z Jastkowa i Antoniego Bobrowskiego (zm. 1895) ze Snopkowa. To oni uczynili ze swoich majątków przodujące gospodarstwa w powiecie lubelskim. Wybudowane przez nich pałace do tej pory zdobią nasz powiat. Mało kto wie, że z ziemi jastkowskiej (z Sieprawek) pochodzi Stanisław Moskalewski (1876-1936), pierwszy po odzyskaniu niepodległości wojewoda lubelski. To on zorganizował Urząd Wojewódzki w Lublinie i sprawował urząd do 1926 roku. Gmina znana jest najbardziej z bitwy jastkowskiej, która miała miejsce 3 sierpnia 1915 roku. Walczyły w niej Legiony pod wodzą samego Józef Piłsudskiego. Rocznicowe obchody tej bitwy stały się powodem zaszczycenia ziemi lubelskiej wizytami Marszałka oraz prezydenta Ignacego Mościckiego.
Jak widać Ziemia Jastkowska przez wieki nie tylko dostarczała płodów rolnych dla pobliskiego miasta, ale też ta urokliwa okolica stała się miejscem zamieszkania i pochodzenia ciekawych osób ważnych dla miasta, powiatu i regionu. Dodatkowo bitwa jastkowska stanowi część naszej narodowej historii.
Dzięki pozyskanym funduszom publikacja zostanie wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Promocja książki odbędzie się 3 sierpnia 2010 roku w rocznicę Bitwy pod Jastkowem i połączona zostanie z jej uroczystymi obchodami. Promocji towarzyszyła będzie wystawa pt. „Bitwa pod Jastkowem”, przedstawienie okolicznościowe przygotowane przez młodzież Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego oraz spotkanie z autorem.
Projekt realizowany w ramach programu LEADER Oś 4 Leader w ramach PROW 2007 – 2013 działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - Małe projekty