Wydanie publikacji „Dzieje Jastkowa i okolic. Od zarania do 1939 roku”

Email Drukuj PDFWydanie bogatej historii, tradycji i kultury ziemi jastkowskiej ma na celu zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców, wzmocnienie więzi społecznych, ukazanie tożsamości oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Jastkowa. Praca jest pierwszą taką publikacją na terenie Gminy i korzysta częściowo z matetiałów dotąd niepublikowanych.

Gmina Jastków stanowi obecnie, tak jak i w przeszłości, część powiatu lubelskiego. Osadnictwo w gminie Jastków sięga początków średniowiecza. To właśnie tutejsze wsie dostarczały żywność rozwijającemu się prężnie Lublinowi. Stąd pochodzi wielu dobroczyńców Lublina, jak choćby Sebastian Jastkowski czy Agnieszka Jastkowska. W XIX i XX wieku mieszkały tu, lub stąd się wywodziły znane w Polsce i regionie lubelskim osoby. To właśnie z tej ziemi wywodzą się słynni Firlejowie herbu Lewart. W Dąbrowicy można podziwiać resztki z ich wspaniałej rezydencji. Badacz historii Lubelszczyzny może odkryć, że właśnie tutaj znajdował swoje inspiracje do książek Bolesław Prus oraz to, że związany był z tym obszarem Wincenty hrabia Łoś- zapomniany dziś pisarz XIX -wieczny. Warto wspomnieć też postacie Nikodema Budnego (zm. 1934) z Jastkowa i Antoniego Bobrowskiego (zm. 1895) ze Snopkowa. To oni uczynili ze swoich majątków przodujące gospodarstwa w powiecie lubelskim. Wybudowane przez nich pałace do tej pory zdobią nasz powiat. Mało kto wie, że z ziemi jastkowskiej (z Sieprawek) pochodzi Stanisław Moskalewski (1876-1936), pierwszy po odzyskaniu niepodległości wojewoda lubelski. To on zorganizował Urząd Wojewódzki w Lublinie i sprawował urząd do 1926 roku. Gmina znana jest najbardziej z bitwy jastkowskiej, która miała miejsce 3 sierpnia 1915 roku. Walczyły w niej Legiony pod wodzą samego Józef Piłsudskiego. Rocznicowe obchody tej bitwy stały się powodem zaszczycenia ziemi lubelskiej wizytami Marszałka oraz prezydenta Ignacego Mościckiego.
Jak widać Ziemia Jastkowska przez wieki nie tylko dostarczała płodów rolnych dla pobliskiego miasta, ale też ta urokliwa okolica stała się miejscem zamieszkania i pochodzenia ciekawych osób ważnych dla miasta, powiatu i regionu.  Dodatkowo bitwa jastkowska stanowi część naszej narodowej historii.
Dzięki pozyskanym funduszom publikacja zostanie wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy. Promocja książki odbędzie się 3 sierpnia 2010 roku w rocznicę Bitwy pod Jastkowem i połączona zostanie z jej uroczystymi obchodami. Promocji towarzyszyła będzie wystawa pt. „Bitwa pod Jastkowem”, przedstawienie okolicznościowe przygotowane przez młodzież Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego oraz spotkanie z autorem.

Projekt realizowany w ramach programu LEADER Oś 4 Leader w ramach PROW 2007 – 2013 działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - Małe projekty
 

Nowa strona internetowa Gminy Jastków

Mamy przyjemność ogłosić Państwu uruchomienie, z dniem 1 marca 2016 roku, nowej strony internetowej Gminy Jastków. Weszliśmy w etap wdrożeniowy, co oznacza, że nowa strona jest już dostępna, ale pod dodatkowym adresem, tj. http://jastkow.pl/. W niedługim czasie uruchomimy na niej formularz, który pozwoli zgłaszać sugestie co do funkcjonalności oraz potencjalne nieprawidłowości w jej działaniu. Do tego czasu prosimy kontaktować się z naszym informatykiem pod adresem email administrator@jastkow.pl w celu zgłaszania propozycji i błędów czy też przesyłania wrażeń (pozytywnych i negatywnych). Mamy nadzieję, że nowa strona pozwoli na łatwiejszy dostęp do poszukiwanych informacji, a design uprzyjemni czas spędzony na przeglądaniu jej zawartości. Zapraszamy również do subskrypcji naszych profili na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.

Konrad Makowski

Rekrutacja do Przedszkoli i Szkół Podstawowych

Informacja w sprawie naboru do publicznego Przedszkola Samorządowego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jastków.

Informacja w sprawie zasad i harmonogram rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Jastków

UWAGA - ZMIANA NR KONTA BANKOWEGO

Od 1 stycznia 2016r. nastąpiła zmiana banku obsługującego Urząd Gminy Jastków.

76 1240 5497 1111 0010 6615 2726

Więcej informacji tutaj.


Zmiana rozkładu jazdy MPK od 01.10.2015r.

Uprzejmie informuję, że po przeanalizowaniu Państwa propozycji zmian w rozkładach jazdy komunikacji zbiorowej funkcjonującej na terenie gminy Jastków, z dniem 01.10.2015r. wprowadziliśmy w porozumieniu z ZTM dwie korekty rozkładu, które najczęściej pojawiały się w Państwa sugestiach.

Zmiany dotyczą linii Nr. 20 - wydłużenia kursu w dzień powszedni o godz. 5.30 z Kruczkowskiego do Jastkowa, odjazd z Jastkowa o godz. 6:36.

Dla linii Nr. 33 zmiany w odjazdach z Tomaszowic z godz. 5:40 na godz. 5:25 oraz z 6:55 na 6:40. Dziękuje za już przesłane uwagi i zachęcam do dalszej współpracy nad wypracowaniem zmian w rozkładzie jazdy na kolejne miesiące.

Zaktualizowane rozkłady, poniżej:

Aby jak najpełniej dostosować bieżące rozkłady jazdy powyższych linii autobusowych do potrzeb mieszkańców, prosimy o zgłaszanie swoich opinii i spostrzeżeń. Swoje propozycje prosimy zgłaszać w formie pisemnej na adres e-mail: mpk@jastkow.pl Wszelkie sugestie, zgłoszenia posłużą poprawie oferty komunikacji zbiorowej i dostosowaniu jej do obecnych potrzeb.

Cennik biletów podany jest w linku poniżej:


http://www.ztm.lublin.eu/pl/cennik-biletow-1/cennik-biletow-obowiazujacy-w-pierwszej-strefie-biletowej-1-od-1-sierpnia-2015-r.html

Zastępca Wójta Gminy Jastków
Andrzej Dec

Logo Unii Europejskiej
Przestrzeń dla Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych
FUNDUSZE EUROPEJSKIE


INFORMACJA O WYWIESZENIU WYKAZU NIERUCHOMOŚCI PRZEZNACZONEJ DO ODDANIA W NAJEM

Wójt Gminy Jastków działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782) informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy Jastków w Panieńszczyźnie przy ul. Chmielowej 3, podany został do publicznej wiadomości na okres 21 dni tj. od dnia 15 czerwca 2015 r. do dnia 6 lipca 2015 r. wykaz informujący o przeznaczeniu do oddania w najem na okres 10 lat w drodze przetargu nieruchomości gruntowej, położonej w Panieńszczyźnie przy ul. Szkolnej 1, oznaczonej jako działka ew. nr 32/2, zabudowanej lokalem użytkowym (b. Ośrodka Zdrowia), uregulowanej w księdze wieczystej nr LU1I/00210874/0.

Szczegółowe informacje o nieruchomości zamieszczonej w wykazie można uzyskać w Urzędzie Gminy Jastków pokój nr 6 tel. 81 502-04-28

Dożynki 2015

Portal Usług Komunal.

Platforma Usług Komunalnych

Odwiedziło nas

mod_vvisit_counterDzisiaj491
mod_vvisit_counterWczoraj274
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1146
mod_vvisit_counterW tym miesiącu491
mod_vvisit_counterW ostatnim miesiącu7208
mod_vvisit_counterRazem1412535

Osób online 16

Imieniny

Przedwczoraj: Romana Ludomira
Wczoraj : ---
Dzisiaj : Albina Antoniego
Jutro : Heleny Halszki
Pojutrze : Maryny Kunegundy

GOKiS

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie z siedzibą w Dąbrowicy