O programie
Celem Programu „Wsparcie w starcie” jest rozwój przedsiębiorczości dzięki nisko oprocentowanym pożyczkom na start biznesu dla osób bezrobotnych. Pilotaż programu trwał od grudnia 2013 r. na terenie trzech województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego.
W ramach II etapu, który ruszył 17 listopada 2014 r., rozszerzono zasięg na cały kraj oraz rozszerzono katalog osób uprawnionych do ubiegania się o wsparcie - nie będą to już tylko absolwenci szkół i studenci, ale także osoby bezrobotne. Wszyscy, którzy skorzystają z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci którzy zamierzają z niej skorzystać mogą być objęci bezpłatnym doradztwem i/lub szkoleniem. Przedsiębiorcy natomiast będą mogli ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych.
Z jakiego wsparcia można skorzystać?
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej - w maksymalnej kwocie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju (III kw. 2014 - do 75 622,80 zł) - dla niezatrudnionych i nie wykonujących innej pracy zarobkowej:
- absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
- zarejestrowanych bezrobotnych;
- studentów ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy - w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (tj. do 22 686,84 zł) - dla:
- osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
- podmiotów, o których mowa w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą,
- niepublicznych szkół,
- niepublicznych przedszkoli,
- osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej zatrudniających w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy,
- żłobków lub klubów dziecięcych.
Bezpłatne doradztwo i szkolenia dla pożyczkobiorców, w szczególności z zakresu:
- zakładania działalności gospodarczej;
- form opodatkowania działalności gospodarczej;
- prowadzenia księgowości.
- oraz dla ubiegających się o pożyczkę - z zasad aplikowania o wsparcie.
Na jakie wsparcie można liczyć?
Pożyczka do 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia na start biznesu ((III kw. 2014 - do 75 622,80 zł) oraz dodatkowo do 22 686,84 tys. zł na utworzenie miejsca pracy. Okres spłaty będzie wynosił nawet 7 lat, z możliwością karencji w spłacie do roku. Pożyczki są nisko oprocentowane - na poziomie ¼ stopy redyskonta weksli.
Jak otrzymać pożyczkę?
Warunkiem jest m.in. złożenie wniosku wraz z uproszczonym biznes planem przedsięwzięcia, na realizację którego przeznaczona będzie pożyczka.
Kontakt do pośredników Programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II"
świętokrzyskie i lubelskie:
Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach
Tel. 41 274 46 90
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Informację o programie można także uzyskać na stronie www.mpips.gov.pl